Výlety a cesty, tato kapitola by se dala rozdělit do dvou částí. Bradlecký mlýn má totiž nespornou výhodu v jeho umístění. Kdo k nám přijede odpočívat, může být za několik minut sám v hlubokém lese a naopak ten, kdo zavítal, aby spatřil nejkrásnější památky chráněné krajinné oblasti Český ráj, má možnost pěšky, na kole nebo vozem navštívit Trosky, Jičín, Hruboskalsko a další místa.
Kolem mlýna
Předně je třeba napsat, že Bradlecký mlýn leží v obci Bradlecká lhota, poblíž hlavní silnice spojující Lomnici nad Popelkou a Jičín. Přímo od něj vede několik značených turistických cest do okolních zajímavých míst. V časech zimních radovánek musíme zmínit vyhlášenou Lomnickou lyžařskou magistrálu, ke které to máte autem 2 minuty cesty a můžete při dobré stopě dojet až do Nové Paky. Pokud jste milovníky sjezdového lyžování, tak nedaleká hora Tábor disponuje udržovanou sjezdovkou pro malé i velké lyžníky.
Milovníky pěší turistiky musíme upozornit na zříceninu hradu Bradlec, jež leží dva kilometry od našeho mlýna. Nebolejí-li vás nohy, tak si rozhodně nenechte ujít návštěvu významného a velmi dobře udržovaného hradu Kumburk, ležícího co by kamenem dohodil od našeho bradleckého hradu. Cesta je lemována lesem a kouzelnými výhledy na Krkonoše, Jizerské hory a Český ráj.
Pokud si chcete zaplavat, zahrát si tenis nebo se projít po městě, tak Jičín, ležící pět minut autem od penzionu, je tou pravou volbou. Český ráj – Pěšky, na kole nebo autem…vyberte si a připravte se na to, že je rozhodně z čeho. Tyto stránky nejsou turistickým portálem nejstarší chráněné krajinné oblasti Český ráj a tak vybereme jenom ty cíle, které dle nás stojí za návštěvu.
Jičín
Starobylé město Jičín si jistě zaslouží alespoň odstavec. Jeho histroie spadající hluboko do středověku zanechala několik významných památek spíše sakrálního rázu, avšak období Albrechrta z Valdštejna se již plně dotklo nejen kouzelného centra, ale i širokého okolí v bezpočtu rozličných krajinářských i stavebních prvků. Za pozornost rozhodně stojí Valdštejná lodžie, která leží 3km od centra města směrem k městu Železnice, tedy směrem k nám a z Jičína se k ní dostanete procházkou nebo na kole po slavné lipové aleji. Tento výlet rozhodně doporučujeme.
Výlety do Českého ráje a dál
Jste-li turisticky ladění, tak výběr cíle vaši cesty bude nesnadný, protože tento kraj je skutečně na sportovní vyžití, památky a přírodu tím nejlepším, co naše země má. Startovat můžete z mlýna na všechny strany, neboť každá z nich má rozhodně co nabídnout. Rádi Vám poradíme s cestou za Vaším vytouženým cílem, většinu turisticky zajímavých míst jsme sami navštívili.
ŽELEZNICE
odpočinkový okruh
vyrážíme po proudu potoka a projdeme celou obcí na rozcestí „u matičky“.
Tady odbočíme doprava a jdeme po modré do Železnice.
Pokud si chcete pochutnat na dobrém zákusku, doporučuji Cukrářství u Rohlíčka, na kávičku bych zašel do Café Terasy.
Vrátíme se na náměstí a pokračujeme po červené na ranč Na kamenci a odtud po zelené do Lhoty.
6,7 km / 2:00 h (bez zastávek na svačinu)
KUMBURK
začneme po zelené (jiné barva ani u nás nevede) jako na Bradlec.
Na rozcestí pod Bradlecem pokračujeme po modré a žluté (současně) na Klepandu (pokud máte rádi retro, tak doporučuji navštívit).
Od Klepandy po červené na Kumburk, který stojí určitě za návštěvu a pak se vrátit stejnou cestou zpět.
9,8 km / 3:15 h
P.S. Při cestě zpátky můžeme na rozcestí pod Bradlecem odbočit po modré směrem na Železnici a u matičky doprava vesnicí domů.
TÁBOR a ALAINOVKA
začneme opět po zelené, ale tentokrát po proudu potoka, až dojdeme na ranč Na kamenci.
Odtud nás čeká stoupání na Kyje až k železničnímu přejezdu. Za přejezdem se dáme po žluté na Alainovu věž, která je opravená včetně nového schodiště.
Od Alainovky jdeme do kopce po modré až na vrch Tábor, kde je rozhledna a občas i otevřená restaurace.
Z Tábora jdeme po červené na Kyje a odtud doporučuji seběhnout po silnici k nám do Lhoty.
9,8 km / 3:20 h
P.S. Pokud nechcete mrhat energií, doporučuji vyjet autem na Kyje k železničnímu přejezdu a odtud si dát jen malý okruh na Alainovku a Tábor.
4,2 km / 1:30 h
Pro absolutní lenochy – na Tábor se dá vyjet autem až k rozhledně.
K Alainovce taky, ale ta je v zákazu vjezdu.
BRADLEC
začínáme u nejbližšího cíle – zříceniny hradu Bradlec, na který si mnozí naši hosté vyběhnou ještě navečer po příjezdu na penzion.
V dobách, kdy jsem venčil naše psí dámy, jsem se na Bradlec podíval dvakrát i třikrát v týdnu.
Dnes jsem to již omezil a popíšu „okružní cestu“.
Ideální je od nás vyrazit po zelené proti proudu potoka, uhnou ke koupališti a pokračovat lesem na rozcestí pod hradem Bradlec.
Od rozcestí je to již kousek po zelené a žluté (současně) na zříceninu.
Z hradu se musíme vrátit na rozcestí a pokračovat po modré směrem na Železnici.
Po půlhodince cesty z kopce dorazíme na okraj obce na rozcestí „u matičky“.
Tady již odbočíme z modré doprava obcí až k našemu penzionu.
4,7 km / 1:45 h
P.S. U matičky se dá pokračovat po modré cca 250 metrů na bývalou vojenskou střelnici a zpět.